İLK KAR, 2. EL KİTAPLAR, IHLAMUR KOKUSUMart ayının kapıdan baktıran bir tarafı vardır hep. Daha kış eteklerini toplamadan mart gelir, yalancı baharı yaşatır. Fakat bu seferki başka. 1 Mart'ta İstanbul'da ilk karı görmüş oldum. Bir ay erken gelen 1 Nisan şakası gibiydi. Sabaha karşı uyuyamadığım günün karanlığında her yeri bembeyaz olarak aydınlatmıştı. Ekvator'da kar yağmışçasına sevindim. Üstümü apar topar değiştirip çıplak gözlerle görmek istedim. Dakikalarca karı izledim, üstüne bastım, gözlerimle öptüm. Belki de bu ay şaşırtmacalı bir ay olacaktır, diye umdum kendimce.

Gerçekten de öyle oldu. Daha başlayalı kaç gün oldu şunun şurasında derken çok şaşırdığım şeyler oldu. Kötü anlamda da oldu, güzel anlamda da. Mesela çok ucuza bulduğum ikinci el kitaplar oldu. Yepyeni gibiler ama içleri anılarla dolu. Siparişi verirken satan kişinin de çok iyi yürekli biri oluşunu fark ettim. Bu da beni sebepsizce mutlu etti. Güzel insanlarla tanışmak ne garip. İnsanı daha da güzel yapıyor sanki. Size tek bir dokunuşları yetiyor. O insanın dilekleri, iyi günlerde okutturacak bu kitapları bana. Onları okumak iyi yapacak sanki beni. Şimdiden heyecanlıyım.
Mart ayı şimdilik yılın ilk karını vermesi, güzel kitaplar hediye etmesi ve ıhlamur çayıyla geldi bana. Çay içmeyi ne kadar özlemişim, bunu hatırlattı bana. İlaç kullanmadığım için çeşitli bitki çaylarına bağlandım. Çok iyi geldi doğrusu. Hatta dün "soğuk hastalıkları kırar" niyetine bir saat boyunca annemle yürüdük. Onunla yürüyor olmak da iyi geldi. Birbirimize maruz kaldığımız değil, sırtımızı dayadığımız bir ilişkiye dönüştürdük aramızdakini yıllar içinde. Ve ben bu ilişkiden, muhtaç hissettiğim bu sevgiden çok memnunum. İnsanın gerçek ailesi olmasa bile, ona ailesi olduğunu hissettiren insanlar olmalı yanı başında. Onların da sizin için aynı şeyleri hissettiğini bilmek ayrıca çok güzel. Sıcacık mutluluklar, ıhlamurun tatlı kokusu ve mart ayının gelişinin şerefineydi tüm bunlar.

Özlemi bastıran ve bol bol gülümseten bir ay olsun. Hoşça kalın!


Yorumlar

 1. Fotoğraflar da yazın da iç açıcı :). Ne güzel kitaplar bulmuşsun ve en önemlisi kitapları gelen arkadaşın bu pozitif enerjisinin seni nasıl güzel etkilediği :). Mutlu pazarlar :).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mart'ın sevinci yazılarıma yansıdıysa, ne mutlu bana. :) Çok teşekkür ederim öneri makinesi. :) İyi haftalar sana da. :)

   Sil
 2. Şahane yazmışsın Roro'cum, içim umutla doldu . Canım çekti akşam ıhlamur demleyim ..
  Kocaman sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ihlamur ve umut :) Beğenmene çok sevindim Ezgi, benden de kocaman sevgiler. :)

   Sil
 3. Neredeyse kış bitiyor ama, yılın ilk karı diyoruz artık :-) hayat değişiyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kış başlamadan bitti burada. Artık kar, kışa ait değil. En çok bunu öğrendim bu kıştan. :)

   Sil
 4. İçimi açtın, her zamanki gibi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her zaman yapamadığımı biliyorum. Ama yine de bu yorum çok mutlu etti. :)

   Sil
 5. Çok güzel bir yazı olmuş. Mart soğuğunu hissettiriyor gerçekten..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim. Teşekkür ederim. :)

   Sil

Yorum Gönder