KOKULU MUM, ÖYKÜ GAZETESİ VE ASLIHAN SANAL


Biraz muhabbet edelim mi?

Bugün son dersimi verdim. Umarım bir aksilik olmadan geçerim hepsinden. Gerçi iki saat içinde başka bir dersimin sonucunu öğrendim. Yarım puanla A- düşme ihtimali var. Kızabilir miyim bu duruma? Asla. Hayat da hep yarımşar puanlarla eksiltmiyor mu bizi zaten?

Şu aralar pek bir romantiğim. Fotoğraflardan anlaşılıyordur zaten, kokulu mum denen bir şey keşfettim. Yaktığınızda bir kokmaya başlıyor, söndükten sonra bir gün daha kokusu devam ediyor. Faks makinesinden sonra icat edilmiş en mükemmel şey. Şey yani. Ne işe yarıyor bilmiyorum ama iyi bir şey herhalde. Bir yerleri yakmadığım sürece.

Mum dışında da beni romantik olmaya iten şeyler var. Mesela güzel haberler. Beni en çok başarı öyküleri, sürpriz haberler, gerçek mutluluk anları ağlatır genelde. Son zamanlarda da mutlu eden haberler aldım. İlki bir arkadaşımın öyküsünün yayınlanmış olması. Gerçi aralık ayında yayınlanmıştı ama finaller araya girince bundan bahsetmeyi ertelemek istedim. Fakat bu yayınlanan ilk yazısı değil. Beni mutlu eden kısım da sadece yayınlanmış olması değil zaten. Öykünün çok, çok güzel olması.

Tarifi zor biraz. Yüreğinizin bazı noktaları vardır. Her zaman gün yüzüne çıkmayan, temas edildikçe canlanan noktaları. İşte. Tam o noktalardan birine temas ediyor bu öykü. İyi ki de ediyor. İyi öykülerle her zaman karşılamazsınız. Karşılaştığınızda da kolay kolay bırakamazsınız. İşte bu da onlardan.


Bir başka güzel haber de şu Öykü Gazetesi'nin yanındaki kitap. Uzun zamandır aradığım fakat hiç ummadığım bir yerde buldum. Hep önünde geçtiğim bir kitapçıdan çıktı, hem de çok uygun bir fiyata. Alır almaz okumaya başlayıp bir çırpıda bitti. Eğer ölümün farklı anlamlarını bilmek, farklı bir açıdan görmek ve bu sorgulamaya ortak olmak istiyorsanız şiddetle tavsiye ederim. Aslıhan Sanal, bu ülkede doğup çok çok iyi yerlere gelen bir akademisyen olmanın ötesinde biri. Hayatı, ölümü, inancı, sevinci ve umudu araştırmalarında değerli kılmanın önemini bana gösterdiği için şu an durduğum noktanın aslında neler doğurabileceğini gösterdi bana. Belki de bu yüzden, benim için önemli oldu bu kitap. Hiç bilmediğim bir alanda yapılmış bir araştırmaya ortak oldum okuduğum sürece. Kısaca sadece kitabı bulmuş olmak değil, onu sevmiş olmak da güzel bir haber benim için.
Söz şimdi diğer kitaplarda. Hediye aldığım Hah'ta. Elime üçüncü kez alacağım Cinsiyet Belası'nda. Satın alırken kitapçısını son kez gördüğüm ve veda edemediğim Foucault'da. Rafların arasında rast gelip çok uyguna aldığım için sevinç kaynağım olan Baudrillard'ta. Geriye kalan günlerimi renklendirmelerini umut ediyorum, kısa bir süreliğine olsa da.

Biraz'ın süresi doldu mu? Peki. Sonra görüşmek üzere o zaman.
Buralardayım artık.

Yorumlar

 1. Aslıhan Sanal'ı duymamıştım açıkçası. Sayende öğrenmiş oldum. Merak da ettim kitabını

  Kokulu mumlara ben de bayılırım. Özellikle günün yorgunluğunu atmak için birebir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Antropolojik araştırma türünde bir kitap aslında. Yani ben abartmış olabilirim ama belki de ilgini çekmez. :)

   Yorumun için çok teşekkür ederim Sibelynka!

   Sil
 2. Huzur var bu yazıda, Roro!
  Daim olsun!
  Ve keyifli okumalar... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum günümü aydınlattı, yüzüme kocaman bir tebessüm kattı ve "ne güzel dostlarım olmuş" dedirtti!
   Huzurumuz daim ve birlikte olsun, N.!
   Çok, çok teşekkür ederim! :)

   Sil
 3. Ayy, kokulu mum, kitaplar, dergiler tam benlik olmuş :)
  süper bir atmosfer...
  ben de sayfama beklerim :)

  YanıtlaSil
 4. Buradaki hiçbir şeyi denemedim. Hepsini ilk defa gördüm. İşte yine bir deneyim kapısı açıldı bana. Adım atacak mıyım? Tabii ki. Sen gösterdin o kapıyı. Nasıl reddedebilirim ki? ^^ Keyifli okumalar. Belki yorumlarını da paylaşırsın. :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder