HEDEFLERİ BASİT, MUTLULUĞU BÜYÜK TUTALIM MI?

Hayatının yarısı plan-program yaparak geçmiş biri olarak, geri kalan yarısında da o planları ve programları bozarak yaşadım. Geçmiş hayatım böyle olsa da, şu anda elimde sadece bir bu kadar daha ömrümün kaldığını hatırladım. Yaş 23. Yaş-lanarak yani kuruyarak yaşlı hale geliyoruz. Ne garip, değil mi? Yıllar geçtikçe kuruyoruz ama adımız yaşlı oluyor. İroni her yerde.

Dünyanın en saçma sebebinden dolayı dün kalp krizi geçiriyordum. Dünyanın en saçma sebebi, mutluluğumun sebebi olmuştu. Hayır, tam olarak böyle sayılmaz aslında. Hiç ummadığım insanların bana mutluluk hediye ettiği, sonra da onların hayatına dahil olduğum için beni tebrik etmeleri... Oysa onlar beni buna dahil ediyor. Gelen tebrikler, geldikleri için ben dahil olmuş oluyorum. Benim yaptığım bir şey yok ki. Kendi doğumumu bile ben belirlemedim ki. Doğmuşum. Şansa bak ki bu herhangi bir güne denk gelmiş. Ve o gün anlamlı olmaya başlamış. Aklım hala almıyor. Ama sonuç olarak beni mutlu etmeye yetiyor küçücük hatırlanmalar, gözleri gülen sözler, yüzleri yüreğime değen insanlar...

On yıl sonra 33 olacağım. Yaşarsam yani. 33 yaşında bir kız çocuğu olacağım. Çekingen, sessiz, konuşmaktan utanan, susmaktan daha çok utanan. omuzları içe dönük, sırtı kamburlaşmış, içine kapanmış bir kız çocuğu. Ama 33 yaşında. Hala dünyayı öğrenmeye çalışan. Doğru ya, bir de o vardı. Dünya neydi?

Şimdi dünyanın ne olduğunu boş verelim. Hedefleri basit tutalım. Biz neyiz, ne yapıyoruz, ne yapmak istiyoruz, nereye gidiyoruz? Alınan her bir cevap mutluluk versin. Bir sonraki soruya geçebilmenin mutluluğunu yaşayalım. Alınan cevabın anlamını unutalım. Büyümüyoruz bu şekilde ama küçülmeyiz de bundan sonra. Yetişkin olmayalım ama. O hala masumiyetini kanıtlamadı. Oyun oynarken yetişkin gibi davranabiliriz. Dünya olsun mu oyunun adı? Herkes rol peşindeyken, bir sürü yetişkinin varlığı ancak bu şekilde açıklanabilir çünkü.

Şimdi bir çay yapacağım. Kaynamış suyun sesi bana mutluluk verecek. Ardından bir şeyler okuyacağım. Saat on bire doğru yatağıma geçeceğim. Müzik ve mum eşliğinde başka şeyler okuyacağım. Çok geçmeden elimdeki kitabı bırakıp hayal kurmaya başlayacağım. Dünya diye bir yer olacak. İçinde rol kesen yetişkinler olacak. Bu yetişkinler kendi mutlulukları peşinde koşarken birbirlerine çarpacak. Daha büyük bir mutluluk doğacak o an. Mutluluklar çoğalacak. Daimi olmayacak bu mutluluklar, hemencecik unutulacak. Ama hatırlamak kolay olacak. Biraz müzik, ve loş bir ışık yeterli. Sonrasının adı hayal kurmak. Ama aslında geçmişi düşünmek, hatırlamak olacak.

Hedefleri basit tutalım. Mutluluklar sonra çoğalacak.

Yorumlar

 1. okuyunca 23 yaşımı hatırladım da, ne hayallerim vardı aman :) şimdi 30 olacağım, dediğin gibi çok da bir şey dğeişmedi hayatımda. halaa hayaller kuruyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayal kurmak hiç son bulur mu? Bulmaz, bulmasın da. :) Umudu, hevesi, arzuyu besleyen bir şey hayal kurmak. En az su kadar ihtiyacımız var aslında. :)

   Sil
 2. Nice güzel yaşlara:-) Kutlu, mutlu olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Aze. Sevdiklerimizle, hepimizin olsun! :)

   Sil
 3. "Şimdi bir çay yapacağım. Kaynamış suyun sesi bana mutluluk verecek."
  İşte, bundan bahsediyorum kendi kendime her gün! :)
  Sorulan her soruya verilen cevaplar mutluluk getirsin, dediğin gibi. Basit düşünelim, gerisi güzel.
  Kalemine sağlık! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her günün her saati kendi kendime olmuyor belki fakat buna rağmen her gün insanın kendi için böyle şeyler yapması harika hissettiriyor! Sayende, böyle mutlulukların peşine düştüm N. :) Her şey için çok teşekkür ederim; yorumların ve yazıların bana bu fikri aşılamakta çok yardımcı oldular.
   Yorumlarına, yüreğine sağlık! :)

   Sil
  2. Son yazını okuduğumda, aklıma ilk burası geldi.

   Biliyorum, biliyorum o klasik şeyler, teselliler, yapabilirsinler, değmezler, ferrari satmacalı cümleler ama... Bunu sen söylemiştin: hedefleri basit tutalım, mutluluklar sonra çoğalacak.

   Ödevlerinde birilerine ve bir şeylere karşı çıkarak cesaretli yazılar yazan biri için, çay içmekten çabuk vazgeçmiyor musun?
   Günün hangi saati olursa olsun, ilk fırsatta kendine bir çay yapmaya ne dersin? Baştan başla.

   Sil
  3. Bu yazıyı ben mi yazdım? Gerçekten mi? İnanması o kadar zor geliyor ki.

   Ne güzel yazmışım. Valla kibirli bir şekilde söylemiyorum bunu. Bu yazıyı yazan kız çocuğu nereye kayboldu bilmiyorum. Fakat hemen ortaya çıkmalı! Acilen ona ihtiyacım var.

   Peki beni bu yazıyla hatırlayan sen. Sen de bir çay yapacak mısın kendine? Ben şimdi kalkıyorum. Ama yalnız içmek için saat geç sayılmaz mı?

   Tüm tereddütlerimle birlikte beni çaya götüren sen, umarım sana ne kadar minnettar olduğumu biliyorsundur. Bu şimdilik sadece bir çay gibi görünebilir. Ama aslında çok daha fazlası. Baştan başlamaya değer demenin bir yolu yalnızca.
   Teşekkür ederim.

   Sil
 4. Ne güzel ifade etmişsin. Hedeflerimi hep basit tuttum, fazlasını verdi hayat bana. Ara sıra düşünürüm bu konuyu. Daimi mutluluk yoktur, ara ara azalır, bazen çoğalır. Mutlu hissettiğin günler çoğunlukta olsun, bu kadar güzel yazan biri mutlu olmayı hak ediyor:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar mutluluk saçan bir yorum bu! Çok teşekkür ederim. Güzel yazmak da güzel görmekle doğrudan ilgili olsa gerek. :) Mutlu ve huzurlu hissettiğimiz güzel günlere!

   Sil
 5. Mutluluk her zaman olmaz ki, her zaman olsa anlamını yitirir zaten. Çocuk kalmak, her şeye, herkese rağmen çocuk kalmak ve kalabilmek dünyadaki en güzel şeylerden biri. Gülümseten, umut verici yazılar yazıyorsun. Umarım umutlu ve huzurlu bir hayatın olur ve umarım hep yazarsın. Nice çocuk yaşlara! Kalemine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Nice çocuk yaşlara!" Çok sevdim bunu. İlk defa senden duydum. Okur okumaz ısındım ama. :) Senin de yorumların gülümsetiyor beni. Umarım seni de beni gülümsettiğin gibi gülümsetirler hep Alice. Yorumuna, yüreğine sağlık! Çok çok teşekkür ederim bu güzel yorum için. :)

   Sil

Yorum Gönder