GÜZEL BİR GÜN ÖLMEK İÇİN

Ne haftaydı be! Son dakika iptal edilen dersler, son dakika yetiştirilen ödevler, son dakika yapılan kazalar, son dakika kırılan kalpler...

Son dakika gollerini ne kadar sevmediğimi bilen hayat, bana son dakika planları hazırlamaktan geri kalmamış gene. Sanki bunları yaşamamak gibi bir seçeneğim varmış gibi anlatıyorum şu anda. Ama ne yazık ki, ve fakat üzülerek, yakınarak anlatıyorum yine. Çünkü kime anlatacağım? Kim benim bencilce şikayetlerimi dinleyecek? Kimin bencil şikayetleri kime huzur verecek? Hangi şikayetler bencil değil ki? Bencillik o kadar kötü mü ki?

Geçen gün (daha doğrusu bugün) yine hakkımı aramaya çalıştım. Gün boyu nerede, kimle, nasıl muhatap olmak zorunda kaldıysam hep hakkımı savundum. Evin yolunu zor buldum sonra. Çünkü ne zaman hakkımı aradıysam; bunda ısrarcı ve inatçı olduysam, her seferinde karşımda bana gardını alanlarla karşılaştım. Kim olursa olsun. Annem, kardeşim, mağaza çalışanları, kaza yapan kadın... Hep haksızlıkla hüküm yedim. Zaten hakkımı aramaya yeni çıkmıştım. Yeni yeni adetler çıkartmıştım başıma. Onu da beceremedim. Eve döndüğümde boğazım bağırmaktan ağrıyordu. Ayaklarım yere zor basıyordu. Fakat adalet de yerini bulmamıştı. Yine en çok sesi yükselenler, en çok yalanı söyleyebilenler, en çok iftira atanlar kazanmıştı. Teşekkürler hayat! Sana da teşekkürler. Bana ömür boyu haksız olma hükmünü verdiğin için teşekkürler. Belki, onlar gibi cazgır ve çirkef olabilseydim... Ama olamam ki. Benim sözüm ancak hakkını arayamayanlara, yani benim gibilere geçer. Ona da ben dayanamam.

Son dakika alınan kararlarla ve son dakika iptal edilen görüşmelerle doluydu bu hafta. Aslında benim için sıradan şeyler bunlar. Fakat artık ne kararlar, ne de görüşmeler sıradan. Dolayısıyla ağırlaşıyor yürümek. Bir zamanlar koşmaya özenen ben, şu anda yürümekte zorlanıyorum. Zamanı geçirmeye çalışıyorum ki, günün sonunda ne kadar yürüdüğümü değil, ne kadar yorgun olduğumu düşünüp yürümeye ara vereyim. Bilmiyorum aslında tam olarak ne yapmaya çalıştığımı. Çokça okumak ve çokça yazmak dışında pek bir şey yapmak istemiyorum. Bir de kimse bana dokunmasın istiyorum. Hayatıma temas eden çok insan olmasın. Yeniler katılmasın. Eskiler de gerektiği yerde bıraksın. Yalnızlık keyfince kazansın.

Müzik dinlemeye başladım. Ama çok dinliyorum. Biraz korkutuyor bu çokluk. Eski rock gruplarını dinliyorum genelde. Vega konseri vardı geçen gün okulda, o zamandan beri de Vega dinliyorum. Eskiden birkaç şarkısını bilirdim sadece, şimdi eskimiş yenilerini de ekledim onlara. Neden bilmiyorum, dinlerken ortaokul sonu-lise başı yıllarımı hatırlıyorum sürekli. Bana o yılları hatırlatıyor şarkıları, sözleri, ritimleri, anlamları... Ben bu duyguları hissetmeyeli çok oldu ama şarkılar hala aynı duygulara hitap ediyor. Oysa o duygular bir daha yaşanacak mı belli değil. Muhtemelen yaşanmayacak. Büyüyen ve katılaşan beden değil sadece, aynı zamanda kalp de öyle oluyor. Yazık... Artık yaşadıklarıma değil, yaşayamadıklarıma üzülüp ağlıyorum. Değişimlere, olaylara, olanlara deği;, olamayanlara, olmayanlara ve değişmeyenlere yakınıyorum. Vega hariç. Onlar hala aynı müziği bugün de yapıyorlar. İyi ki yapıyorlar.

Haftaya iş görüşmem var. Belki kabul edilirim. Kabul edilmeyi istiyorum ama bu iyi olacak mı bilmiyorum. Fakat denemek istiyorum. Belki de değişim umuduyla denemek istiyorum. Hayatımda bir şeyler değişir umuduyla... Ne mi? Ne mi değişmeli? Bilmiyorum. Oysa her şeyin sahibiyken hiçbir şeye odaklanıyorum yine.

Yanlış anlamayın, yakınmak ve boşalmak için yazmadım bu yazıyı. Çok yazasım geldi ama yine benzer şeyler döküldü klavyeye. Zorla güzellik olmuyor gerçekten de. Yazmadığım farklı konular geliyor aklıma ama onlar için enerjim yok şu anda. Olduğunda, söz, yazacağım. Çok söz verdim. Onları da tutacağım. Ama daha zamanı gelmedi.Şimdilik bu kadar. Okuduysanız teşekkür ederim. Okumaya çalıştaysanız da, teşekkür ederim.

Yorumlar

 1. Her ne yaşadıysan, üzüldüm. Umarım bir daha herhangi bir haksızlıkla karşılaşmazsın, Roro.

  Okurken, tam müzik dinle diyecektim ki, Vega dinliyorum yazmışsın. Çok iyi yapmışsın. Müzik biraz iyi geliyor.., ne varsa, hepsine! :)

  İşe başlarsan, şimdiden hayırlı olsun ve kolay gelsin, iyi gelsin! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendimi üzdüğüm yetmezmiş gibi, bir de sizi üzdüm. Çok üzgünüm.

   :) Bir gücü var müziğin. Her zaman bulamıyorum o gücü ama bulduğumda da bırakmamaya çalışıyorum. Teşekkür ederim ayrıca. Size de iyi geldiğini umut ediyorum. :)

   Ne güzel dilekler bunlar. Öyle içten yazmışsınız ki, ne söylesem az kalacak. Çok am açok teşekkür ederim! Size de iyi gelsin yaşadıklarınız, hele de böyle bir zamanda. Her yaşadığınız iyi gelsin size! :)

   Sil
 2. Belli ki kötü şeyler yaşıyorsun bu aralar,ama mücadele etmeyi bırakma.Yorulduysan da,sana güç verecek şeylere tutunmayı dene.Müzik dinliyormuşsun mesela,sonra buraya yazıp içini boşalt istediğinde,yazmak ve müzik çok işe yarıyor.
  Yakın zamanda iyi hissetmeni diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aysel, çok teşekkür ederim sana. Mücadelenin ne kadar önemli olduğunu hatırlattığın için. Çok büyük anlamlar yüklediğim mücadeleyi, sanırım bir süredir unuttum. Mücadele ne demekti? Direnmek, dayanmak, karşı koymak ne demekti? Sanırım artık bunlar üzerine düşünme vaktim geldi. Unuttuğum ama çok öenmli olan bu şeyleri... tekrardan gün yüzüne çıkartmam lazım.
   Çok teşekkür ederim güzel temennilerin ve anlayışın için. Öylesine bir teşekkür değil bu, tüm gerçek anlamlarıyla. :)

   Sil
 3. Bir tercih hakkı verselerdi sanırım haksızlığa karşı savunma yapmak adına boğaz ağrısı çekmeyi her daim tercih ederdim ben de Roro, bu nedenle seni kalpten anlıyorum.
  Kocaman, uçsuz bucaksız, derin bir oyun platformunda sanki birileri iplerimizi elimize almış bıkmadan ve kendi kafasına göre komutlar veriyor gibi değil mi? Bence de öyle. Ama gel gör ki o ip kopsa da olmayacak kopmasa da; ya devam ya tamam olayı.
  Umarım iş görüşmen en olumlu şekilde sonuçlanır ve umarım artık hayatında o istediğin şeyler değişir. Çünkü ben de artık bazı şeylerin değişmesini istiyorum, sen bana bu sayede örnek olursun istiyorum belki de..
  Ben yazılarını keyifle ve merakla okuyorum. O yüzden sen hep yaz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devam da tamam da aynı sonucu doğuracaksa ben galiba tamam diyeceğim. :( Böyle haksızlık karşısında kalınca son nefesimi verecek gibi hissediyorum. Ruhum daralıyor, yer yarılsa da içine girsem, ortadan kalksam istiyorum. Belki de çok stres yapıyorum ama o şartlarda bulunmayı hiç sevmiyorum. :/

   Umarım öyle olur. Ve umarım ben değil de, yaşananlar sana örnek olur. Değişim her zaman bir şeyler yaparak gelmiyor, ama bir şey yapmadan da değişmiyor insan. ^^' Nasıl oluyor ben de tam bilmiyorum ama şu ana kadarki değişimlerim hep harekete geçerek oldu. İyisi de, kötüsü de. Bir tepki, tavır bile bir değişimin başlangıcı olabilir. Belki bu açıdan bakınca daha kolay değişir değiştirmek istediklerin. :)

   Çok teşekkür ederim şef! Keyif alan birilerinin olduğunu görmek çok güzel. Kimse olmasa bile yazacağım yazılarımı, şimdi biraz daha özenle yazmaya çalışıyorum. Varlığınız beni diri tutuyor. İyi ki varsınız. :)

   Sil
 4. Öldüğün de güzel günün bir anlamı kalmaz ki ama :(

  Ya aşırı rock dinlemenin sebebi şu : rock müziği biraz serttir. Üst üste darbeler indirir dinleyene. Sende tüm hırsını bu şekilde çıkarıyorsun.

  Ölene kadar hakkını aramaya devam et. Ben öyle yapacağım isterse yanımda kimse kalmasin.

  Öpüyorum ve seviyorum seni :)💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel günler hep sevilmiyor ki zaten. :( Güzelin, iyinin, doğrunun kıymeti ne zaman bilindi ki? Yalnızca sizin gibi, hakkını arayanlar ve bunda cesur olanlar bilir bunu. O yüzden bize umut olun ve devam edin aramaya. Hiçbir zaman tam anlamıyla siz gibi olamasak da, olmaya çalışacağız. En azından özeneceğiz. :)

   Rock müzikle ilgili tespitiniz doğru sanırım. Ama ben iyi zamanlarımda da seviyorum. Galiba benim en sevdiğim müzik türlerinin başında rock geliyor. :)

   Çok teşekkür ederim okuduğunuz için. Ben de sizi seviyorum ve çok çok öpüyorum. :)

   Sil
 5. Okuduktan sonra yüzümde buruk bir gülümseme olustu çünkü seni o kadar çok iyi anlıyorum ki... Yalnız değilsin!💜

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yalnız olmadığımı bilmek mi güzel, yoksa bir kişinin daha böyle huzursuz duygular içinde olması mı bilemedim doğrusu. :) Ama en güzel yanı, anlatabiliyor ve anlaşılabiliyor olmak. O yüzden çok teşekkür ederim Gizem. Anladığın ve paylaştığın için. :)

   Sil

Yorum Gönder