CHALLENGE #13

Günlük rutinler aynı kalırken gündemi değiştirmek zor oluyor. Fakat blog ve kültür-sanat etkinlikleri sağ olsun, gündemi sarsmak konusunda kısa süreli de olsa etkili oluyorlar. Bu konuda çok fazla çaba sarf etmiyor olsam da, meydan okumalar etiketine bir yenisini daha eklemek istedim. Aslında amacım etikete değil, kendime bir şeyler eklemek...

Madem ki günlük rutinler değişmiyor, rutinde yer alan amaçları araçlara dönüştürmeyi ve hedefi şaşırtmayı gündemin ana meselesi haline getirmeyi teklif ettim Fri' ye. Sürekli ders çalışmaya çalışmak yakındığımız için kendi kendimizin polisliğini yapmaktan sıkıldık. Bundan dolayı ders çalışmayı araç, meydan okumayı da amaç haline getirmeye karar verdik. Biraz anlatacağım bir deneme modelini geliştirdik ve vizeler gelmeden buna bir sürüş testi verelim dedik. Onun deyimiyle ısınma turu olacak. Yeterince ısınırsak da daha gelişmiş modelini satışa çıkartacağız. gerçi elimizde kalabilir ama olsun. Bir kere baş koyduk bu yola, hem uzun zaman olmuştu kendimize meydan okumayalı.

Kısaca ana hatlarından bahsedeyim bu çelıncın. Isınma turu olarak düzenlediğimiz için üç günle sınırladık. Belli bir zaman veya mekân kısıtlaması getirmedik. Genel olarak ders çalışma ve (tabii ki) kitap okumayla ilgili (hayır, kitap okumak eksik kalamazdı). Günde toplam 4 saatimizi buna ayırmayı hedefledik. Bir sonraki, yani gelişmiş modelinde ise bu sayının günlerle doğru orantıda artması planlandı. Çok basit bir düzeni var, kurallardan bahsetmeme gerek bile yok hatta.

1. gün: 2 saat ders çalışma ve 2 saat kitap okuma
2. gün: 2,5 saat ders çalışma ve 1,5 saat kitap okuma
3. gün 3 saat ders çalışma ve 1 saat kitap okuma

Ne çalıştığımız, nerede ve nasıl olduğunun hiçbir önemi yok. Aynı şekilde hangi kitabı okuduğumuz, nerede ve nasıl olduğunun da bir önemi yok. Sadece düzenli olarak çalışmayı ama kitap okumak gibi kendi ihtiyaçlarımıza yönelik de bir meydan okuma. Dolayısıyla hiç zor değil, en azından zorlayıcı değil.

Ben 26 Ekim Perşembe günü başlayacağım. Olur da aramıza katılmak isteyen olursa, tüm meydan okuyucuları bekleriz. Birlikten güç doğarmış. Kendi çelıncınızı kendiniz de belirleyebilir, içini istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. İsterseniz tabii ki.

Kitap okumayı bilmem ama, ders çalışmakta kütüphaneye başvurabilirim diye düşünüyorum. Belki size oradan da birkaç görsel paylaşabilirim, herkesin dizi izlediği ve kalanların da ders çalışmaya çalıştığı bir alan. Yine de, ilginç karelerle karşılaşmak an meselesi olabiliyor bazen.

Son gün de kitabımı şurada okumak istiyorum. Motivasyonum bu olsun. Bu meydan okumaya tutunmamda bana azim versin.


Eh, öyleyse perçembeye kadar biraz kendimi test edeyim. Kim bilir, belki ders çalışmaktan da zevk alırım...

Yorumlar

 1. Isınıp alev almak istiyorum Roro-san. Yoksa halim harap. :D Yarın başlayacağım inşallah. O gün daha müsait. İlk günden hüsrana uğramayayım dedim. :) İkimize de başarılar. ^^

  Vee sandalyeyi çokkk kıskandım. Ben de istiyorum. :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O sandalyeyi ben de çok kıskandım. Üzerine bir polar atıp kucağına bir battaniye aldım mı yaşama alanına çevrilmiş olur. Keşke benim olsa. :/ Keşke hepimizde bir tane olsa. :D

   Çok çok başarılar! Sonuçlarımızı dört gözle bekliyorum! :)

   Sil
 2. 2 etkinliğe hali hazırda katılmış durumdayım. Bence çok keyfili oluyor bu etkinlikler, bizi teşvik ediyor.
  Şimdiden keyifli okumalar diliyorum sana :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Sibelynka! Sana da ayrıca kolaylıklar diliyorum. Doğrusu ben de çok keyif alıyorum. Okumasını da ayrıca seviyorum. :)

   Sil
 3. Oo bakalim ehliyeti alabilecekmisiniz 😁 insallah yapabilirsiniz canm dersleriniz ve gelisiminiz adina cok faydali olacagi kesin. Öpüyorum kocaman 😘😘💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım alırız. :D Çok teşekkür ederim, ben de sizi kocaman öpüyorum. :* :)

   Sil
 4. Son yazıyı okuyup meydan okumaya atladım :') kitap okuma alışkanlığım pek yok o yüzden katılmaya cesaret edemiyorum ama ders çalışma konusunda da bir şekilde kendimi motive etmem gerek. Bugün çok yazasım geldi de ders çalışmalıyım deyip ertelemek zorunda kaldım. Böyle sanki cidden çalışıyormuşum gibi oldu bu cümleyle ama eeh...... Ders çalışmak da ne?

  Çelınc şeysinde başarılar :') olabildiğince katılmaya çalışacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ehehe teşekkür ederim Ziel. :) Ders çalışmayız da, eğlenmeyiz de ama vicdan 7/24 yapılır, değil mi? :D Çok iyi anlıyorum seni. Benim günlük rutinim böyle şeyler çünkü.

   Kitap okuma yerine anime izleme, resim çizme veya zevk aldığın herhangi bir şey de yapabilirsin. Kendini kısıtlanmış hissetme asla. Ayrıca ilgin için çok teşekkür ederim, umarım işine yarar çelın. :)

   Sil

Yorum Gönder