UZATMALAR: YÜKSEK LİSANSA KABUL ALDIM!

İkinci bir defa kullanılmayı hakkediyor bu söz.

Başlığa ne yazsam da mutluluğumu ele versem diye uzunca bir süre düşündüm. Oradan bakınca ne kadar başarılı olduğum tartışılır ama ünlem işareti yüzümdeki sırıtışı belli ediyor olmalı. Birkaç yazımda durumumun ne kadar belirsiz ve stresli olduğunu yazmıştım, pardon bağırmıştım. Neredeyse son bir yıldır sürekli aynı karamsar yazılarla içimi döküp kendimi çatır çutur yemiştim. En son şu yazıda patlama noktasına gelen beynim, bu yazıda kendini bir balon gibi hafif hissediyor. Sanki artık düşünecek derdim kalmadı.

Elbette bu durum doğru değil. İnsan dertleriyle yaşar, dertleriyle ölür.Yine de belirsizliğin hatları biraz daha belirli hale gelmişken kendimi koyvermek ve zihnimi boşaltmak istiyorum. Çünkü en nihayetinde şunu öğrendim: Olacak olan oluyor zaten. Stres yapsam da yapmasam da. Önemli olan bu sürecini sağlam kafayla atlatmak.

Sonuçta ben de bir Alex değilim ve başvuru sürecinde "Aa not ortalamam da düşükmüş aslında", "Keşke ALES'e biraz daha çalışsaydım", " Mülakatta daha sakin olsaydım keşke" gibi sözlerle kendi moralimi düşüreceğim özelliklere sahiptim. Ancak madem ki olacak olan oluyor, o zaman bu ayrıntılara takılmanın hiçbir anlamı yok. Sizi kabul edecek jüri bir şekilde sizde bir pırıltı görüyorsa o ayrıntıların küçüldüğünü ve rakamlardan ziyade bütün resme baktıklarını anlıyorsunuz. Ama bunu hep stres edindikten sonra anlıyorsunuz. :D

Sonuca baktığımızda başvurduğum dört yerin üçünden kabul aldım. Boğaziçi, en az istediğim okul olarak beni de istemedi ve birbirimize gülümseyerek veda ettik. Yine de kendilerinden çok şey öğrendim ve tanışıp böyle bir tecrübe yaşadığıma da sevindim. Diğer okullardan ikisi en çok istediğim yerlerdi: Sabancı Üniversitesi ve yurt dışında bir okul. Üçüncüsü de kendi okulum. Kendi okulunuzun birinci ya da sonuncu sırada olduğunun hiçbir önemi yok. Sonuçta dersleri, hocaları ve işleyişi çok iyi bildiğiniz için ortam değiştirmek daima yeni şeyler öğretir insana. O yüzden kendisine ne kadar minnettar olsam da, veda ediyorum. İlk gözdem, beni büyüten, yetiştiren ve başarı kaynağımın ilham alındığı yer. Kendisiyle hala görüşmeye devam edecek olsam da, akademik hayatıma başka bir okulda devam edeceğim.

Bir soruda iki şık arasında kalmak her zaman zordur. Ve ben hep yanlış şıkkı işaretlerim. O da aklıma ilk gelen değil, ikincisi olur genelde. Şu anda aklıma ilk hangisi geldi ya da doğru mu yanlış mı diye kaygılanmak istemiyorum. Maddi başta olmak üzere birçok kriteri değerlendirip bir karara varacağım. Bu şekilde omuzuma neler yükleyeceğimi önceden görmek ve ona göre hareket etmek istiyorum. Ama hepsinden önce... Şimdilik kalan tatilimi olabildiğinde tatil gibi geçirmek ve rahatlamak istiyorum.

Darısı okul/iş arayan veya herhangi bir arzusu olan herkesin başına!

Yorumlar

 1. Çok sevindim , umarım güzel bir öğrencilik daha geçirirsin, son dileğine de katılmamak elde değil . AMİN !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Umarım siz de istediğiniz, özellikle de gönlünüzden geçen her yerlere gelirsiniz! :)

   Sil
 2. Hayırlı olsun çok sevindim, umarım dertsiz tasasız temizce geçer bu süreç.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel temennileriniz için. Sizin de hayalini kurduğunuz, yüreğinizden geçen yerler gerçek olsun! :)

   Sil
 3. Tebrikler! Çok sevindim Roro-san. Başarılar diliyorum. Umarım severek bitirirsin ve birçok deneyim kazanırken gelecek planlarına ulaşmanda yardımcı olur yüksek lisansın. Zamanı geldiğinde de doğru şıkkı seçersin umarım. ^^ Son cümle için de teşekkür ediyorum. Pek çok arzum var. Bu yüzden içten bir "Amin." diyorum.

  Bu arada yüksek lisansa kabul edilmek için iyi notlara sahip olmak gerektiğini ve hiç hoşlanmadığım mülakatı geçmek gerektiğini öğrendim. Yukarıdaki sözü de çok severim. ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yüksek lisansa kabul almak aslında zor değil ama dediğin gibi birçok zahmete girmen gerekiyor. Benim çok çok iyi notlarım yoktu kesinlikle. Ama kendimce çalışıyordum. Umarım senin de tüm arzuların gerçek olur! :) Güzel dileklerin ve içten temennilerin de çok çok çok teşekkür ederim. Bu süreçte yazılarım aracılığıyla bana çok destek oldun. Bunun için de ayrıca teşekkür etmeliyim. Topluca ve kocaman bir TEŞEKKÜRLER sana da. :)

   Sil
  2. Rica ederim ama ben bir kaç kelime yorum bırakmak dışında bir şey yapmadım. ^^

   Sil
 4. Ne kadar güzel haber, başarılarının devamını dilerim.. Daha da güzel imkanlar açsın sana kararın. Bir yazar demiş benim de aklımın köşesine kazındı bir kere; "esasında seçmediğimiz tercihler, sapmadığımız yollardı hayatlarımızı çizen."
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Ezgi! Hem tebrikler ve güzel temennilerin için hem de bu muhteşem söz için. İlk defa duydum ama doğruluğuna inancım tam. Ayırca aklının köşesine kazınması doğruluğundan olsa gerek. :)

   Sil
 5. Hadi gözün aydın Rorocumm :) ben sana demedim mi sen iyi yerlere geleceksin diye. Devami gelecek bunlarin. Biz alışıcaz duymaya sende yasamaya alış 😉

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Ben sana demedim mi?" lafı hiç bu kadar güzel ve tatlı gelmemişti bana. Evet, bana demiştin Özlem Abla ve haklı çıktığın için o kadar mutluyum ki şu anda! :) Tüm desteğin ve bana olan inancın için sana ne kadar teşekkür etsem az. Umarım senin de gönlünden geçen her şey gerçeğin olur. Seni çok öpüyorum. :)

   Sil
 6. Çok sevindim çok mutlu oldum yüksek lisansın bu denli zor olduğunu bilmiyordum hayırlısı olsun hakkında inşallah 😊😊 Annesinin Prensesinden geldim takipteyiiim :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay telefondan izleyiciler butonunu bulamıyorum yook :))

   Sil
  2. Beni tanıyanlar bir yana, tanımayıp yine de güzel dileklerini dile getirenler bir yana. İçten sözlerin de beni çok mutlu etti Gizem. Çok teşekkür ederim. Darısı senin arzularının başına! :) Sol üst köşede minik bir buton var, onu açınca izleyiciler kısmı da görünüyor. Hala bulmak istersen eğer. :)

   Sil
 7. O kadar çok sevindim ki! :)) Tebrikler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çooook teşekkür ederim. Bu süreçte darladığım insanlardan biri olarak sana özel haber vermek istiyordum aslında. Ama ani bir tatil sebebiyle hem yorumlara geç dönüyorum, hem de senin gibi haber veremediğim insanları unutuyorum. Darısı senin arzularına! Tekrardan çok teşekkür ederim Merdiven Çocuk! :)

   Sil
 8. roro valla uzun zaman olmuştu... çok sevindim ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen ya Fernweh. :) Çok teşekkür ederim. Seni gördüğüme de ayrıca sevindim. :)

   Sil
 9. Tebrikleeeeeeer
  Çok güzel bir haber bu, sabancı da yurt dışı da güzel seçenekler. Umarım çalışmak istediğin konuda çalışabilir ve hayal kırıklığına uğramazsın. En iyi hocalarla karşılaşman dileğiyle.
  Önceden ben de hep yanlışı seçtiğimi düşünürdüm, şimdi seçtiğimin doğru olacağını düşünüyorum. Yani süreç içinde kendini gerçekleştirirken doğruya dönüşeceğine çünkü hayat böyle ilerler. En azından ben öyle inanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çoook teşekkür ederim. Darısı da senin tüm arzularına. :) Ben de ona inanıyorum. Hatta bu başvuru olayları daha tohumken bile kendime pek inanmıyordum, tıpkı seninle konuşurken sana dediğim gibi. En azından ortada böyle bir seçenek dursun diye yüksek lisans düşünüyordum. Sonra ona inana inana gerçek oldu ve bir nedenden mutluluk dağıttı. Sonunda herkesin mutlu olabileceği basit bir inanç sistemi sanırım bunun adı. En azından böyle olmasını dilerim. :)

   Sil
 10. hayırlı olsuuun ^.^ben yüksek lisans düşünmüyorum ama kız kardeşimin bölümü gereği yapması lazım inşAllah o da kabul edilir :D başarılar.... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiiim. ^^ O halde darısı kız kardeşinin başına diyor ve ikinize de başarılar diliyorum! :)

   Sil

Yorum Gönder