CHALLENGE #12

Emekliliği yaklaşan bizimkiler, klima ve boyadan sonra evin dokunulmamış köşelerine de el attılar. Şu anda ev savaş alanı ile yol geçen hanı arasında bir yerlerde. Her gün saat sekiz buçukta çeşitli ustalar gelip bir tarafları yapıyor ve akşam onlar gittikten sonra da biz eve giren inatçı toz ve kirlerle uğraşıyoruz. Sabahın erken saatlerinde ancak keyfi çıkarılabilecek evin temiz halini, yorgunluktan uyumakla kaçırıyoruz. Dolayısıyla yepyeni bir döngüyle baş başayım. Zaten benim döngülerim meşhurdur, hayatım da bu döngülerin bir bütünü.

Fakat bu döngü benim kişiliğimi biraz zordu. Asabileşmeyi bir kenara koyarsam, kendime ait vaktimi sürekli kaçırdığımı ve saatleri kovaladığımı fark ettim. Bu yüzden hem bayram öncesi, hem de tatilin son demleri diyerek bu soruna kendi çapımda bir çözüm getirdim. Bu çözümü bulmak pek zor olmadı tabii. Bloğun dördüncü yılına yaklaşırken gelenekselleştirdiğim meydan okumalarımı yabana atmak istemiyorum. Bu yüzden geçmişten gelen başarısız olduğum meydan okumaları hortlatıyorum!

Aslında bu da pek orijinal bir fikir değil, ama olsun.

Bu sefer 2015 yılının Kurban Bayramı öncesinde yaptığım ve başarısız olduğum parkta kitap okuma meydan okumasını yapacağım. O zamanlar neler yazdığımı öğrenmek için Challenge #3 yazısını okuyabilirsiniz isterseniz. Parklarda vakit geçirmeyi uzun zamandır istiyordum. Tam havalar bozuk atarken, sıcakla soğuk arasındaki bu geçiş anında parkta olmak iyi bir fikir olabilir. Ne çok sıcak, ne de çok soğuk. Bana göre tam vakti.

Açıkçası normal hayatımda detayların genel konudan daha önemli olduğunu düşünürüm. Ancak kendime okuduğum birçok meydan okumanın kitap okuma şartı barındırması, bu konuda detayların pek önemli olmadığını gösteriyor. Kitap okuma haricindeki tüm şartlar zorlayıcı olsa da, daha çok bir resmi renklendirme görevini görüyorlar. Ana görev, resmi çizebilmek yani kitap okuyabilmektir. Çünkü bunu yaşım arttıkça daha az yapıyor ve daha çok üzülüyorum.

Artık şartlara geçebiliriz. Bu noktada eski yazımdan yararlanıyorum ama aslında bu meydan okuma benim hatırladığımdan daha zormuş. O yüzden ufak bir döneklik yapıp kuralları şu şekilde değiştirdim:

 • Bir hafta boyunca yürüyüş yaptığın (o zamanlar yürümeye aşıktım) vaktinin iki katı kadar parkta kitap okunacak. 
 • Yürüyüş, meydan okumaya özel olarak yapılıp sokaktaki günlük işler için yapılanlar dahil olmayacaktır (Zaten onun adı da yürüyüş olmaz herhalde.)
 • Meydan okuma boyunca her gün en az yarım saat yürünecektir. (Son anda böyle bir açığını buldum bu meydan okumanın.)
 • Bu meydan okuma 25 Ağustos Cuma günü başlayıp 31 Ağustos Perşembe gecesi 00.00'da sonlanacaktır.
Bahsettiğim 3. meydan okumamda belli bir kitap ve bu kitabın yalnızca parklarda okunması şartını koymuştum. Ancak bu sefer bunu koymuyorum, çünkü zorluk seviyesini yukarı çıkartırken belli bir kitaba da bağımlı hissettiriyor. Bir de, o seferkinde seçtiğim kitaba karşı da önyargılıydım. O yüzden işler iyice zorlaşmıştı benim için.

Bu ve birçok meydan okuma için genel amacın kitap okuma olduğunu söylemiştim. Ancak bayram kalabalığı ve hemen ardından gelecek olan okul angaryası ile kendimle pek baş başa kalamayacağım muhtemelen. O yüzden bu meydan okuma aynı zamanda yalnız kalabilmem için de son fırsatım. Umarım başarılı olur ve umutlarımı yeşertirim bu şekilde.

Bayram öncesi, ustaların matkap sesleri ve insan kalabalığından önce doping gibi bir meydan okuma olmasını diler, gönlünden geçen herkesi bu meydan okumaya davet ederim. Şimdilik, hoşça kalın!Yorumlar

 1. Niyyse dağınıklikla kendim arasindaki dengeyi ben bir türlü kuramadm ikiside birbirini sevmiyor �� Simdiden iyi okumalar ve coook kolay gelsin Rorom. İnsallah yaparsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahaha :D O dengeyi kurmak bir ömür alıyor galiba. Sürekli ayakta olmadıktan sonra kimse o dengeyi kurabilmiş değil, benim gözlemlerime göre. :))
   Çoook teşekkür ederim, inşallah yapabilirim. :)

   Sil
 2. Hayır hayır cesaret kırmak istemiyorum ama bu meydan okuma gerçekten zor. En azından benim için. :P Sana çokk kolay gelsin Roro-san. Umarım başarırsın. ^^ Ben de kişisel vakitlerim biteceği için dertliyim ve okul açılana kadar okumak istediğim kitap sayısı kalan günüme bölünüyor. Ne yapacağım bilmiyorum. Baya gaza geldim. Bir çelınç düşünebilirim. :D

  Not: Ben bayram temizliğine üşeniyordum, sizi öğrendim ve halime şükrettim. Kolay gelsin!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin yaptığın daha zordu bence :D Ayy ne güzel olurdu bir çelınc daha yapsak. Bu seferkine gerçekten katılmak isterim. Gerçi benim okulum başlamasına 15 gün kaldı. :( Ama olsun yine de merakla bekliyorum eğer yaparsan. :)

   Nota cevap : Ben temizlik yapmaya bayılırım! Sadece toz almayı pek sevmiyorum ama onun dışında her türlü temizliği severi. Fakat bu seferki her gün, her gün olduğu için hem zihinsel, hem de bedensel yoruyor insanı. :(

   Sil

Yorum Gönder