Sezeryanla Doğan KlİmaSıcaktan dert yandığım günleri pek özle(ye)miyorum artık. Nihayet klima yüzü gören evimiz biraz serinledi. Hele geceleri uykumdan klimanın biip sesiyle kalktığımı düşünürsem, ev ahalisi de durumdan epey memnun demektir. Doğrusu ben üşümekle cam açıp serinlemek arasında bir yerlerdeyim hala. Değişmek takıntısı olan birine göre, değişime hemen ayak uyduramadığımı yeniden görmüş oldum böylece.

Klima bu yazın en tantanalı olayıydı. Bunun sebebi dokuz aydır bekliyor olmamız değildi. Evet, çok beklemiştik bu anı. Ama bundan da öte bu kadar olaylı olacağını bilmiyorduk. Hani evlilik çocuklardan önce ve sonrası diye ayrılır ya, bizim için de klimayı taktırana kadar ve taktırdıktan sonrası şeklindeydi. İzninizle biraz bu olayı büyütmek istiyorum.

Önce klimacı abiler geldi. İki kişiydiler; biri usta, diğeri yardımcısı. Bir günde hallederiz, diye havalarını atıp başladılar çalışmaya. Bir saat oldu, iki saat oldu, üç, dört, beş... Ertesi gün dört kişi geldiler. İki usta, iki yardımcı. Başladılar harala gürele çalışmaya. Bir gün oldu, iki gün oldu, üç, dört... Tıpkı Nasreddin Hoca fıkraları gibi hem kişi, hem zaman çoğaldı. Ama biz bir türlü klima sahibi olamadık. 

İşin aslı projede yeri gösterilen borular doğru yerlerde çıkmıyorlarmış. O yüzden bir sürü duvar kırıp bir sürü duvar kağıdı yırtmaları gerekiyormuş. Dolayısıyla biz mağdur olacakmışız. Eh, tabii bu arada annem ağıt yaktı, babam masraf çıkarıyorlar diye eve erken uğramaya başladı. Günde iki öğün yemek yedirdik tüm ustalara. Fakat bir türlü memnun edemedik kimseyi. Ne klimacı abiler fosur fosur sigara içmeye doydu evde, ne de kız kardeşimle ben onları izlemeye doyduk. Böyle konularda titiz olan babam, bizi onları izlemekle görevlendirdiği için sonunu asla tahmin edemeyeceğimiz bu filmi izlemeye başladık. Bu arada bize garip garip bakan klimacı abiler, büyüyünce klimacı olmak istediğimizi filan sanmış olmalılar. Daha bir gayretle çalıştılar. Onlar gayretle çalıştıkça biz izlemekten yorulduk. Biz yoruldukça onlar da koyvermeye başladı. Nihayet olan oldu. Evde kırılmadık oda, deterjanla kokmayan el kalmadı. Dokuz aydan daha fazla, yaklaşık beş yıldır, beklenen klimalar bu sancılı sürecin sonucu olarak doğmuş oldu böylece. 

Doğan klimaları daha sevemeden boyacılar geldi bu sefer. 50 yıllık tecrübelerini gösterdiler. Önce salon, sonra yatak odası, ardından mutfak, onun ardından balkon derken şu anda girmedikleri tek yer banyo kaldı. Umarım oraya girmezler. Zira rahatladığımız tek ortamda da boya kokusu duymak istemiyorum. 


Klimacı abilerin yıktığı duvarlar kapandıkça bir şeyi fark ettim. Evdeki renkler değişmiş. Boya renginin tutmadığına inanan annem, meğersem her yeri boyatmaya karar vermiş. Boya arttı diye tavanları bile boyayan boyacılar ise bu durumdan gayet memnun. Bu durumdan memnun olmayan birileri varsa bu ben ve kız kardeşim. Sebebi de aslında bu sürecin kendisi, sonuçları değil. Ustaların dilinden anlamadığımız, kendi evimizde dış kapının dış mandalı muamelesi gördüğümüz ve 21 yıldır birbirimizi hiç bu kadar görmediğimiz için kız kardeşimle didişip durmamız gibi sorunlar beni memnuniyetsiz yapıyor. Sanırım klimaya hayırlı olsun derken, kendime de sabır dilemek düşüyor. 

Derde bak, gören de ölümcül bir hastalığı var sanar.

Yorumlar

 1. Hahaaa :) Allah analı babalı ve sizli büyütsn o zaman ne diyim roro 😀 Ne güzel anlatmisin valla okumaya doyamadım. Biraz tüp bebek olmuş geç gelmiş hayatınıza ama deymişşş 😀😘 iyi günlerde pöfürdeyin görmeye gelenler olur ben fazla tutmayim seni 😀😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çoook teşekkür ederiz. Darısı sizin başınıza demek istiyorum ama belki de sizde vardır. :) Aslında çok sıkıntılı bir süreçti ama artık kendi halime güldüğümden mizaha dökmek istedim. Hep şikayet, hep şikayet nereye kadar? :D

   Sil
 2. ah ustalar ah! :) çok ilginç bi deneyim yaşamışsınız.. ama sonunda mutlu sona ulaşmışsınız.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Bu şekilde artık ömrümün geri kalanında ustalara karşı yeterince tecrübe sahibi olduğumu düşünüyorum. :)

   Sil
 3. ROROMIYA, YAZIYI OKUMADAN, ŞABLONUN ÇOK GÜZEL OLMUŞ!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu okuyunca çok sevindim çünkü tepkileri çok merak ediyorum aslında :D Ama en güzeli de bunu senden duymak Alice. Senin bloğun kutsal bir yer çünkü (ciddiyim).

   Sil
 4. Annesinin prensesi,sizi önerdi.Bu sayede tanımış olduk sizi :) Takibe aldım :) Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
 5. Ne tosuncuk bir klimaymış, oldukça zor bir doğum olmuş. :)

  YanıtlaSil
 6. Annesi'nin Prensesi sayfasından görüp geldim vee sonucunu merak ettiğim doğum hikayesinini, bir güzeeel ağız tadıyla okudum. Hahaha o olaylar bizim evde de olmuştu ve bennn ve kardeşim bir süre konuşmamıştık annemle :))) seni de blohuma bekliyoruumm tabi ki sen de istersen ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir süreliğini aynı durumu paylaşmışız, gelmem mi? :) Okuduğunuz için teşekkür ederim, görüşmek üzere. :)

   Sil
 7. Anlatımınızı çok beğendim. Annesinin Prensesi sağolsun sizi keşfettim. Bundan sonra yazılarınızı severek okuyacağım. Yazıya gelirsek çok da şey yapmamak lazım :D Klima çok çarpıyor beni sevmiyorum :) Çabuk üşütüp hasta olabiliyorum hatta. Çok hassas bir vücudum var galiba benimde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yalnız sayılmazsınız, ben de uzun süre açık bırakamıyorum. Hatta on dk içinde üşümeye başlıyorum. Bünya alışık değil tabii, benimki ondan. :D

   Beğenmenize çok sevindim. Ayrıca değerli yorumunuz için de teşekkür ederim. :)

   Sil
 8. Ne kadar zahmetli ve uğraştırıcı olmuş neyse ki klimaya kavyşmuşsunuz mutlulukla kullanın :) Harika anlatmışsınız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Darısı tüm arzu edenlerin başına. :)

   Sil
 9. Çok maceralı bir şekilde klima sahibi olmuşsunuz
  Sevgili Annesinin prensesi sayesinde sayfana ulaştım
  Sevgiler
  Bende beklerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birazcık öyle oldu. :) Teşekkür ederim, bloğunuzu ziyaret edeceğim. :)

   Sil
 10. Haha yazıyı okurken gülmeden edemedim.:D Yeni klimanız hayırlı olsun Roro-san. Klimayı severim. Püfür püfür eser. Ama bizim evde gerek yok.:D Değişikliği de her zaman severim. Zaten çabuk sıkılan bir yapım var. ^^

  Aa bir de bloğun dizaynı konusuna değinmek istiyorum. Değişiklik sever biri olarak nedense bloğun değişmesine üzüldüm. Sanırım seninle bütünleşmişti eski görünümü. Yeni hali hakkındaki fikrim de güzel ve ferah olmuş ama resimler vs. çok büyük geldi. ^^' Ben de sürekli temayı değiştiriyorum gerçi. Yine aklımda ama ne yapsam bilemedim. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşarken çok trajik bir halimiz vardı ama okurken gülümsettiğim için sevindim. :) Aslında en güzeli öyle bir evde oturmak. Doğal klima en iyisi. :D

   Eski halini ben de çok severek yapmıştım ve o halindeki nostaljik görünümünü de seviyordum doğrusu. Ancak eğer bir değişiklik yapacaksam bu tam sırası diye düşündüğüm bir andı geçtiğimiz hafta. Bunun için de bana yardımcı olabilecek birini bulunca pek düşünmedim gerisini. :) Görseller bana da büyük geldi, umarım zamanla daha kaliteli görsel kullanabilirim. Eski görselleri yeni temaya uyarlayınca böyle büyük oldular. Fikrini paylaştığın için de ayrıca teşekkür ederim, buna ihtiyacım vardı çünkü. :)

   Sil
  2. Tebdil-i mekanda ferahlık vardır. ^^ Rica ederim. Anket koyduğuna göre insanların fikirlerini merak ettiğini düşündüm. :)

   Sil
  3. Bu anketi bana yardımcı olan kişi önermişti, o yüzden onun için de önemli. Duyarlı oluşun beni çok etkiledi ve memnun etti. Utanarak söylüyorum, bu bende pek olmayan bir şey. :)

   Sil

Yorum Gönder