YÖKDİL Sonuçları, ALES Hazırlıkları


YÖKDİL sonuçları 24 Mart Cuma günü açıklandı ve açıklandığında içime biraz su serpilirken bir haftalık çalışmanın da karşılığını aldığımı düşünüyorum. Az ya da çok, o kısmı tartışılır. Fakat uzun zamandır çalışmamın karşılığını bu kadar net bir şekilde görebildiğim bir sınava girmemiştim galiba. Bölümümden dolayı bir sınava çalışmasam bile geçmiş bilgilerimle ve dersi takip etmemle o sınavdan geçebiliyorum rahatlıkla. Hatta çok emek harcamadan yüksek aldığım derslerin beni tembelliğe sürüklediğine de inanıyorum. Çünkü bir dersi seçerken hem benim ilgimi çekiyor olması, hem de bilmediğim bir alan olması önemli bir nokta. Seçmeli derslerimin çoğunu bu şekilde aldım ve memnun kalmadığım ders olmadı neredeyse. Ancak çok şey mi öğrendim? Hepsinden değil doğrusu. Demek ki, bilgilerimi tekrar ettiğim ve bu şekilde yüksek not alırken yerimde saydığım alanlar da olmuş. Ancak dediğim gibi, bu bana "çalışmadan da yapabiliyorum" hissini yaşatıyor. Bu şekilde de ilerlediğimi hissetmiyorum.

Gel gelelim YÖKDİL'e. Hiç çalışmasaydım da aynı notu alır mıydım, emin değilim. Ama sınavdan çıkarken kendimden emin çıkmam ve içimin rahat oluşu bana "iyi ki çalışmışım" dedirtti. Haa, çok mu çalışmıştım? Şurada yazdığım challenge sonucu kadar işte. Ama işe yaradığına inanıyorum ve aldığım sonuç da beni yeterince tatmin etti. 

YÖKDİL ilk kez yapıldığı ve bu sınava ilişkin bir challenge yaptığım için aldığım sınav sonucumu buradan yayınlayacağımı söylemiştim. İleride YDS yerine YÖKDİL'i tercih edecek kişiler olursa, kesinlikle ikinci kere düşünmeden kaydolun. Çünkü alana yönelik sorular hazırlandığı için YDS'den daha kolay olduğunu düşünüyorum.

Şimdi sıra ALES'e geldi. Açıkçası YÖKDİL beni fena gaza getirdi ve ALES'e de aynı şekilde günde 100 soru çözerek hazırlanmaya çalışacağım. Bunun yanında bir de IELTS'e gireceğim için ayrı yeten ona da çalışmaya başladım. Nasıl çalıştığım konusunda belki bir yazı yazarım. Ama herhalde onu şimdi değil de, sınavdan sonra yazarım. Hatta sonucum çok düşük gelirse hiç yazmam. :D Kötü örnek olmak istemem kimseye.

Her ne kadar hayallerim almış başını yurtdışına kaçmış olsa da, Türkiye'de bir okuldan kabul almak ailemi memnun edebilir diye düşünmeden edemiyorum. Ve tabii ki de garantici yönümü de... Dolayısıyla her ne kadar hayallerimi süsleyen bir yurtdışı planım olsa da, geleceğiniz belirsiz ve karanlık göründüğünde ışığı kararsız bile olsa tüm yolları denemeye çalışıyorsunuz. Tıpkı benim yaptığım gibi. Ve emin olun, benim bile denemediğim daha bir sürü yol var. 

Bir başka iç açıcı yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın!


Yorumlar

  1. Tebrikler güzel not. ALES'te de başarılar şimdiden...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim. Darısı ALES'in başına diyelim. :)

      Sil

Yorum Gönder