Challenge #10'un Sonucu: I'm Back!

Ririninrorosu

Hello guyzzz! Bir şekilde karnımda tırtıllar dolaşıyor ve ben mutluluğun peşinden koşmaya çalışıyorum. Beni sinirlendiren ne var, ne yoksa hepsine küfürlerimi savuruyorum. Hele bugün blog yazmama son verecek bir mesaj aldıktan sonra bloğumu değil de o mesaja bir tekme savurduğum için daha da mutluyum. Şimdi ise çok sevgili bloğuma sıkı sıkı sarılmayı özlediğimi fark ettim. Çünkü herkes bir tarafa, o hep benim yanımda.

Bir hafta boyunca her gün 100 soru çözme, kelime ezberleme ve yürüyüş yapma koşullarından oluşan meydan okumam dün itibariyle sona ermiş durumda. Peki nasıl geçti? Hemen kısa bir durum değerlendirmesi yapayım:

Hiç çözülmemiş ve yeni doğan bir bebeğin kalbi kadar tertemiz olan test kitabımı ilk defa geçen hafta pazar günü açtım. İlk gün 150 soru çözüp tüm meydan okumanın en verimli gününü yaşadım. Zaten çözdükçe çözesim geldi ve çok keyif aldım. Ancak haftanın kalan günlerinde okula gidip gelmek tüm günümü aldığı için ancak metroda ve ders aralarında test çözebildim. Kitabımı okula götürmek bile benim için önemliydi. Böylece taşıdığım ağırlığın hakkını verebilmek istiyordum. Sonuç olarak planlandığı gibi hakkını filan veremedim. İki gün dışında her gün test çözdüm ama tam olarak 100 soru çözmedim hiçbir gün. Kelimeleri ilk 3-4 gün çıkarttım ama sonra onu da savsakladım. Yeni kelime öğrendim ama sayısını bilmiyorum doğrusu. :D Fakat haftanın iki günü yürüyüşe çıktım ve böylece terk ettiğim bir kural da olmamış oldu. Toplam 318 tane soru çözmüşüm ve yanlışlarımla barışmak için de ayrıca vakit harcadım çünkü bence esas mesele o. Ne kadar çok soru çözdüğünüz değil, her çözdüğünüz soruyu özümsemeniz önemli. Yanlış da yapsanız, doğru da yapsanız asıl nokta bu olmalı.

Dün YÖKDİL'e girdim. Genel olarak sınavımın kötü geçtiğini söyleyemem çünkü çabucak bitti. Hatta tüm sorulara baktığımdan emin olamadım bir an. Bana kolay geldi ama sonuçlar açıklanmadan da böbürlenmek istemiyorum çünkü sonradan sesimi çıkartmam kolay olmaz. Yine de sonuçlar açıklandığında buradan da duyurusunu yaparım, belki gerçekten de bir haftalık çalışmanın işe yaramadığına ya da bir şeyler değiştirdiğine tanık oluruz.

Bu meydan okumayı yaparken amacım gerçekten de hem sınava dair ipucu elde etmek, hem de kendime verdiğim söze yani meydan okumaya sadık kalabilmekti. Bana sorarsanız hiç çalışmasaydım bu sınav bana yine zor gelmezdi. Ancak bir hafta ve yarım yamalak bir çalışma dahi kendini epey gösterdi. Bir kere test çözme taktiklerini hatırladım ve sorulara nasıl yaklaşmam gerektiğini gördüm. Bu meydan okumadan önce hiç okumadan gördüğüm bir sorunun uzunluğu canımı sıkarken, artık ön yargısız bir şekilde okumaya başladım ve yeni soruya kendimi daha çabuk adapte etmeyi öğrendim. Kısacası bir değil de iki hafta çalışmış olsaydım bu derece yapılacak kadar kolay bir sınava girmiş olacaktım. Yine de sağlık olsun, buna da şükür ve önümüzdeki maçlara bakarız diyorum.

Önümüzdeki maçlara bakarız derken ALES'i kastediyor bilinçaltım galiba. YDS'ye kayıt yaptıramadığım için giremeyeceğim ama ALES'e tekrar girmek istiyorum. Geçen girdiğime hiç çalışmamıştım ve 76 aldım. Bu seferkine aynı bu yöntemle çalışıp daha yüksek almak istiyorum. İlgilenenler için başvuru tarihleri 15-23 Mart, sınav da 7 Mayıs'ta.

Öyleyse Challenge #10 başarıyla tamamlanmıştır diyebilir miyiz? Bence deriz. Hiçbir zaman harfi harfine tamamlamaya takılmamıştım zaten ve bu sefer gerçekten de her koşulu az biraz yaptığımı düşünerek çoktan tatmin oldum. Umarım sınavlara hazırlanan herkes sınavdan çıktıktan sonra buna benzer şeyler söyleyebilir.

Haftaya YGS sınavına girecek herkese başarılar diliyorum. Umarım sınavınız beklediğinizden daha güzel geçer ve umduğunuzdan daha yüksek bir sonuçla mutlu eder sizi. Mucizelere gerek kalmadan çalışanların ise zaten çok iyi geçeceğine inanıyorum.

Sonra görüşmek üzereé

Yorumlar

  1. Yazmak rahatlatiyor insani degil mi? Kimse gormese bilmese de topluluga itafen bir seyler dokmek sayfaya. Kimi yazar ruhlar da boyle rahatina kavusuyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kesinlikle öyle. Yazar ruhlar tanımına tam olarak uyuyor muyum emin değilima ama söylediğin çok doğru.

      Sil

Yorum Gönder