CHALLENGE #10: YÖKDİL

Aceleye getirmeden bir yemeği pişirme, istediğin kadar banyoda kalma, uzun uzun saçlarını tarama veya kahvaltıdan sonra içilen sade türk kahvesi gibi hissediyorum şu anda. Yapmam gereken büyük işleri düşünmeden o anın küçük işlerinin keyfini çıkartıyorum. Her işin hakkını verip yine de zevk almaya çalışıyorum. Böyle geçirilen anları seviyorum. Çok önemliymişçesine çok küçük işler yapılan anları. O anlarda kaybolmak istiyorum bazen.

Keyif almayı unutup "yapmak için yapmayı" ve bu yükün altında ezilmeyi bir kenara koyuyorum bu challenge'ta. Gerçekten küçük ve basit görevler verip hazzın doruklarına ulaşmayı hedefliyorum bu sefer. Kulağa nasıl geliyor bilmiyorum ama basit ve işime gelen bu görevler bana şimdilik kolay görünüyor. Hayatımı da hep kolay diyebileceğim işlerle geçirmek istiyorum. 

Bir aydır saçlarımı kestirmeyi kafama koyduğum hâlde kuaförden randevuya almayı erteliyordum. Geçen pazar günü "gidip saçlarımı keseceğim" dedim ve çok bilindik bir yöntemle saçlarımı kestim. Sonuçtan memnunum. Ortaya çıkan sonuçtan bahsetmiyorum elbette, saçlarımı kestirme kararına sahip çıkmamdan bahsediyorum. Her ne kadar saçlarımı uzatmayı kafama koyduysam da, iki yıl boyunca kestirmemeye gönlüm razı olmaz. Onların da biraz hava alması ve daha hızlı uzaması için bazen fedakârlık yapmak gerekir. Bir şeyleri feda etmeden nasıl kâr edelim ki? (der Manisalı)

Madem şu aralar yaptığım her işten keyif almayı önemsemeye başladım, bunun içine gerçekten yapmaktan keyif almadığım şeyleri koyalım o zaman dedim. Bunlar aslında kesinkes sevmediğim şeyler değil ama bir süredir düşüncesine bile beynimde yer vermediğim şeyler. Elbette tahmin etmesi zor değil. Ve söyler söylemez de, "Ayy bu muydu?" diyeceğinizi biliyorum. Olsundu, bu sefer amaç da şaşırtıcı olmak değil zaten. 

Tabii ki ders çalışmak. Buna ihtiyacım var ama düşünmek bile istemiyorum. Tam da bu yüzden bundan keyif almak istiyorum. Vee ders derken neyi ima ettiğim de başlıktan anlaşılıyor sanırım. YÖK hazretleri YÖKDİL adını verdiği bir sınav yapacak ilk defa. Ve ben de bu sınava kaydoldum. Peki nedir bu YÖKDİL? Bildiğimiz YDS sınavına denk olan fakat ÖSYM değil de, YÖK'ün hazırladığı dil sınavı. İlki İngilizce olacak ancak sonraki sınavlarda başka dillerde de yapmayı planlıyorlar. Fiyatı 75 TL, YDS'den 5 lira daha ucuz yani. Gerçi YDS artmış olabilir, emin değilim. Fakat örnek sorularını görmek isterseniz bir buraya, bir de şuraya tıklayarak kolaylığına şahit olabilirsiniz. Umarız ki gerçek sınavda da böyle olur.

Kısaca sınavı da tanıttıktan sonra sadece bir haftam kaldığını da duyurursam sanırım challenge'ın tüm şartlarından bahsetmiş olurum. Evet, sınava bir hafta kaldı. Ve evet, ben daha çalışmaya başladım. Ve yine evet, bu meydan okuma olmasaydı başlamazdım da.

Kurallar:

1- Sınava kadar her gün (25 Şubat dahil, 5 Mart dahil değil).) 100 soru çöz.
2- Çözdüğün her gün için 5 yeni kelime öğrenmeyi hedefle.
3- Öğrendiğin her yeni 10 kelime için bir saat açık havada yürü.

Aslında sayılarla kafayı bozmadan da gayet güzel bir meydan okuma yapılabilir. Zaten sonuca baktığımda sayıların önemli olmadığını da birçok defa gördüm. Amaç ders çalışmak ve ders çalışırken beynime oksijen gitmediği zamanlarda dışarı çıkıp yürümek. Ve tüm bu olayı keyifli hale getirmek. Bir zaman sonra yürümek için ders çalışmaya da başlayabilirim gerçi. :D Olsun, bunlar güzel sebepler. Nihayetinde bu meydan okumanın sonunda amacım YÖKDİL'de üstün bir başarı elde etmek değil, biraz vicdanımı rahatlatmak ve şu dilimizde karşılığı var mıdır bilmediğim şu ifadeye sahip olmak:


ririninrorosu

O zaman ben derse kaçayım. Sonra görüşmek üzere. 

Yorumlar

 1. ufak şeyleri eğlenceli hale getirince cidden keyifli oluyor. :D
  sen kendince yolunu bulmuşsun, kutlarım.
  Manisa'lı yine güzel bir söz söylemiş. :)
  iyi dersler miya-san. ben de gidip kendime bir kahve yapayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Afiyet olsun ve teşekkür ederim. Ayrıca miminde bana da yer vermişsin, teşekkür ederim. Bir sonraki yazım bununla ilgili olacak kesinlikle. :)

   Sil
 2. ooo süper bir yöntem , aynı yöntemi normal derslere de uyarlasak mı ki :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu ben de içimden geçiriyordum. :D Çünkü motivasyon aracına ihtiyacım var ve bu yöntem gerçekten işe yarıyor. Yapabiliriz. :)

   Sil
 3. Güzel bi yazı olmuş. Açıkçası muhteşem bir yöntem :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahaha. Beğenmene sevindim. Tabii uygulaması o kadar muhteşem olmayabilir. :D

   Sil

Yorum Gönder