En Güzel Anılara: ONBİROCAK'17


   Tüm yazım yanlışlarıyla ruha dokunan şeyler okumak gerek bazen. Hayata neden tutunduğumuzu hatırlamak için. Ve neden hala tutunmamız gerektiğini duyumsamak için. Çok seveceğim ve neden beni sevdiğini bilmediğim iki dostumdan gelen bu iki yazıyı paylaşmak istedim. Paylaşıp daha çok hatırlamak ve unutmamak için bunu buraya not etme ihtiyacı hissettim. İsmimin yazdığı yerleri bile değiştirmeye elim gitmedi, başlığı bile maildekiyle aynı koydum. O kadar sevdim bu insanları ve bana verdiklerini.


Zeynep,

Biliyorum ki bugüne ve yarına, ve daha da fazlasıyla sana, mektup okumak yakışır. Yıl olmuş ikibinonyedi, mektup yazmak hala benim için bir nostaljinin çok ötesinde. Ve fakat yine imkansızlığı bahane ederek mail sayfamı açmış bulunmaktayım.

Ben doğumgünlerinin önemini yapayalnız geçirdiğim ilk doğumgünümde, dörtyılönce19yaşımagirdiğimde, anladım. Çünkü senin doğduğun gün sana bir şey ifade etmez; aksine dünyaya geldiğin ilk gün, sen daha hiçbir şeyin farkında değilken, başkalarının dünyaları yeniden anlam kazanır -sevincin yanı sıra pişmanlık, umutsuzluk, öfke, çaresizlik de bu anlama dahildir-. Ve sonra sen de bu anlama ortak ol diye kutlamaya başlarlar her yıl doğduğun güne denk düşen ama asla bir öncekine benzemeyen o günde. Belki biraz şanslıysak erkenden farkederiz bize ait olmadığı kadar sahiplendiğimiz bu günün garipliğini; yoksa hediyeler, pastalar, şarkılar, sürprizler.

Ben 19yaşıma girdiğim gece o kadar çok ağladım ki. Yalnız olduğum için değil, artık başkaları için bir anlam ifade etmediğimi düşündüğüm için, yoksa neden yalnız kalırdı ki insan böyle bir günde. Ve sonra çok daha önemli bir şey oldu, yeniden anlam kazandı her şey, hatta bu sefer farkında olmaksızın değil, bizzat farkına vararak ve anlama dahil olarak.

Bugün, doğumgününde, hayatıma kattığın anlamın karşılığında sana sadece sonsuz bir sevgi armağan edebilirim. Bir ilişkinin sevgi üzerine kurulması, iki insanı alır başka bir dünyaya götürür. Sevgi yeter zeynep, her şeye ama her şeye yeter. Eğer bir gün, çok sevdiğin halde sevginin önüne başka duygular geçerse, sevdiğinle gittiğin dünyadan yalnız başına geri gelirsin ve işte o zaman ayrı dünyaların insanları olursunuz. İşte ancak o zaman birbirinize dokunamazsınız ve bütün anlam yok olur. İşin en kötü tarafı ayrı dünyalarda da olsanız sevgin hala seninle olduğundan bir türlü bu anlamsızlığı kavrayamazsın. Sevginin önündeki duyguları kaldırmadan anlayamazsın, ya cesurca sevmeyi bırakırsın ya da korkakça cevapları başka dünyada ararsın. Korkma zeynep, hiçbir zaman sevdiğin insanların yanında olmaktan korkma.

Yeni yaşında seveceğin çokça insan çıksın karşına.

Sevdiğin insanlar huzur versin sana.

Mutlu yıllar.

Yorumlar

 1. Sahiden insanın aklına güzelden öte bir sözcük gelmiyor.
  Dostluğunuz nice yıllar boyu daim olsun Miya-san. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim River, seninkiler de öyle olsun. :)

   Sil
 2. ehem, tabi ki arkadaşlarının yazdıkları çok özel ve belki de buraya yazmamalıyım ama izninle iki cümle. niye buraya yazdığımı sorma, (utancımdan çünkü.) hangi burç diğeriyle iyi anlaşır pek bilmem ama ben niyeyse birine ısındığımda acaba ocak doğumlu mu diye düşünürüm. tabi ki tanıştığımızda bunu bilmiyordum ama senden yayılan çok tatlı bir hava var. en büyük dileğim sahip olduğun bu samimiyetinin hep seninle kalması, çünkü böyle çok güzelsin. nice yaşlara.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dileklerini ve seni sıkı sıkı kucaklıyorum. :) Ben de ocak doğumlu olan tek kişinin ben olduğuma inanmışımdır hep. Nasıl bir inanışsa doğru olmadığına şüphe yok. :D Senin de yeni yaşın ve gelecek tüm yaşların güzellikle olsun. Her yaşını sev ve her anında huzurlu olasın.

   Sil

Yorum Gönder