2. Mim: Üç Elma Mimi

Genelde mimlerin eğlenceli olduğunu düşünen biri olarak, sanırım okumayı en sevdiğim mimlerden biri bu oldu. Bunun için Tawannanna'ya teşekkür ediyorum, gerçekten özenilmiş bir mim yazmış kendisi. Ancak bu mimi okumak ne kadar keyifli olsa da, yazması (benim için) gerçekten kolay değil. Aslında bu uzun zamandır kaçındığım bir sorunu da meydana çıkartacak bir durumdan dolayı sanırım. Öyleyse açıklıyorum, hazır mısınız?

Her ne kadar uzaktan farklı kültürlere ilgili gibi görünsem de, benim ilgim daha çok antropolojik aslında. O kültürlerin doğuşunu, düşünce yapılarını ve hayat biçimlerini öğrenmek hoşuma gidiyor. Ancak hiçbir kültürün içine kendimi tamamen sokabilmiş değilim. Yani elbette Uzakdoğu'nun samimiyetini sevip Latin Amerika edebiyatını da okumaktan zevk alıyor olsam da, tam olarak hakim olduğum bir kültür ya da alan yok doğrusu. Ve bu mim, bence bunu ölçüyor biraz. 

Mimin sorularını cevaplayan birçok kişinin yazısını hayranlıkla okudum ve kafamdaki cevaplarla çok benzediğini düşündüğüm bir kişi de oldu hatta. Onun da yazısına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Okuduktan sonra ben "Ruh eşim misin?" diye düşünmeden edemedim. Ama sonra abarttığımı fark edip gerçek hayatıma geri döndüm.

Başlamadan hemen önce, isteyen herkesin bu mimi yapabileceğini söylemeliyim. Kimseyi mimlemiyorum çünkü ben bu kadar zorlanırken başka birilerine de bunu zorunlu kılmak istemedim. Fakat bana inanan Alice'e ve Paul Muad-Dib' e de teşekkür ediyorum (siz görürsünüz :P)

Öyleyse artık başlamalıyım sanırım.

1- Rusya'dan 3 elma düşmüş. 1. Dostoyevski imiş. 2. Turgenyev 3. ise ...

Bu soruya bayıldım çünkü bence de ilk ikide Dostoyevski ve Turgenyev olmalıydı, ancak üçüncüsünü seçmek çok zor. Belki de bana kaldığı için böyle diyorum... Puşkin ve Tolstoy arasında kaldım ama çocukluğuma dönünce içimdeki ergen TOLSTOOOOY diye bağırdı. 3. ise Tolstoy yani. 

2 - Gökten üç elma düşmüş. Birincisi müzik imiş, ikincisi bale, üçüncü ise ....

İşte bu da ilk ikisinin kesinlikle bana uymadığı bir soru. Ama müzik ve baleden sonra bir şey gelecekse bu da, opera olmalı bence. Böylece hepsi çok zengin ve nezih oldu sanki?


3 - Gökten üç elmanın içinde üç masal düşmüş. 1. Pamuk Prenses ve 7 Cüceler  imiş 2. Hansel ile Gretel  imiş  3. ...

Kibritçi Kız'mış. Çünkü o çok duygusal, sonu gerçekçi ve önceki elmalardan faklı bir noktaya değinen bir masal. Benim de favorim ayrıca...


4- Gökten 3 elma düşmüş. 1. piyano imiş. 2. gitar 3. ise ....

Buradaki elmalar gökten değil kardeşimden düşmüş olmalı. Hem piyano, hem gitar çalan biri olduğundan bu soruyu ona danışarak cevapladım. Ve cevap keman geldi. Sebebi de piyano ile keman düetinin iyi olduğunu düşünüyormuş. Ama ben de çıplak keman sesini uzun süre dinleyemem (iyi ki keman öğrenmedi daha). 

5- Gökten elma şeklinde üç adet film türü düşmüş. 1. si bilim kurgu imiş. 2. si komedi imiş.  
 3. sü ise...

Bu zor bir soru. Benim ilklerim asla bilim kurgu ve komedi olmazdı ama kendi ilkimi üçüncüye yazmam mantıklı olacak sanırım. 3. ise biyografi imiş. Çünkü hem etkileyici, hem öğretici, hem de ilham verici.

6- Gökten ak sakallı dede sarkıp fısıldamış; "Kardeş elimde üç elma var. Her biri ayrı bir zaman dilimini temsil ediyor. Hangi yy. a  gitmek istersin? Ama  ikisini sana hayatta vermem." Ak sakallı dedenin elindeki ilk elma 13. yy'mış. İkinci elma 24.yy. 3. elma ise...

İsa'nın doğduğu yüzyıl ve hatta yıl. Çünkü İsa benim en çok saygı duyduğum ve merak ettiğim peygamberlerden biri. Diğerlerini çok bilmiyorum ama İsa'nın hikayesini hep daha çok sevmişimdir. 

7-  Yüzük Kardeşliğinden 3 elma düşmüş. Birincisi Aragorn, ikincisi Frodo, üçüncü ise...

Bilbo Baggins. Çünkü o saygı duyulması gereken ve hep arkaya itilmiş bir karakterdi. Gerçi Hobbit'le bunun önüne geçti bence biraz.

8- Gökten 3 elma düşmüş.
Birincisi; Molloy - Malone ölüyor - Adlandıralamayan (S. Beckett) imiş.
İkincisi; Yüzük Kardeşliği - İki Kule -Kralın Dönüşü ( Tolkien) imiş.
Üçüncüsü ise ....

Üçüncü ise Ölmeye Yatmak-Bir Düğün Gecesi-Hayır (Adalet Ağaoğlu) imiş. Benden duymayı bıktınız ama çok gerçekçi bir roman üçlemesi. Alt ve üst metinleri birbirine iyi yedirmiş, anlamak için birkaç defa ele alınabilecek, okuması rahat bir üçleme. 

9-Gökten 3 elma düşmüş. 1 Oğuz Atay imiş 2. Reşat Nuri Güntekin 3. ise ....

Peyami Safa'ymış. Çünkü Yalnınız romanı ondan çıkmış ve böylece Türk Edebiyatı psikoloji ile tanışmıştır.

10- Gökten 3 elma düşmüş 1. Star Wars (Triology) 2. The Godfather 3. ...

En zorlandığım sorulardan biri oldu. Aklıma ilk Renk üçlemesi geldi ki, en sevdiğim Mavi'dir. Sonra Kuzuların Sessizliği'ne olan takıntım aklıma geldi, ardından da Batman serisiyle karanlık filmlere kanımın ısınışı... Ama sonra bu soruyu tüm filmlerini sevdiğim üçlemeler olarak düşününce aklıma sadece Oyuncak Hikayesi geldi. :D O yüzden cevabım Toy Story.

11- Gökten 3 elma düşmüş. Yaşamak için 1. ve 2.de kontenjanlar doluymuş, 3. elmada kontenjan boşluğu varmış.  1. Beijing imiş 2. Londra  3. ...

"Ben sadece huzur arıyorum, nerede olduğu önemli değil" diyerek her türlü gelişmiş, huzurlu ve sakinliğini koruyan şehri tercih ederim aslında. Ama burada seçeceğim şehir sanırım başkent olmalı. Öyle düşününce ilk cümlemle tezatlık oluşturuyor gibi geliyor kulağa ama ben Singapur diyorum. Çünkü şehir devleti, doğuda yer alıyor, gelişmişlik seviyesi yüksek, genç nüfusu yüksek (bu benim için neden avantaj sağlıyor, inanın bilmiyorum), tropikal iklime sahip ve en önemlisi çok çeşitli kültür, din ve dilden insanlar var. Yaşamak isteyeceğim bir yer.

En zor bulduğum sorulardan kaçarak bu şekilde mimi cevaplamış oldum (Evet, en zor bulduğum sorular K-pop, anime kültürü, Japon sanatçılarıyla ilgiliydi). Umarım çok sıkıcı olmamıştır. 
Son olarak herkese iyi bayram diliyorum, umarım okullar açılmadan/işler yoğunlaşmadan önce herkes kendine biraz vakit ayırabilir. Yorumlar

 1. Bence gayet güzel cevaplar vermişsin Roromiya. Kibritçi Kız diğerlerine göre gerçekten farklı bir masal ama çocuklar için değil bence, yani okuduğumda ağlamaktan perişan olmuştum, kendimi kibritçi kız olarak gördüğüm kabusu hala net bir şekilde hatırlıyorum ki o kadar da küçük değildim, kendi başıma okuduğuma göre en az 6-7 yaşında olmalıyım. :D Gerçi sahip olduklarıyla yetinebilen biri olmamı da ona borçlu olduğum söylenebilir. Masalların hepsi güzel ya.
  İsa hakkında verdiğin yanıt çok ilginç, ben de İsa'yı merak ederim ama doğrusu o zamanın tablolarına, ikonalara filan baktığımda içim bunalıyor. Bir 21. yüzyıl insanını o karanlık çağda düşünemiyorum, hele kendimi hiç. Kesin iyice fıttırıp kendimi yaktırtacak bir şeyler yapardım.
  Bilbo Baggins, Frodo'dan çok daha iyi bir yüzük taşıyıcısıdır bana göre. Ama filmlerden sonra iyice bir sempatimin arttığını da inkar edemem, malum, Martin Freeman. Karakter için daha iyi birini kesinlikle düşünemiyorum artık.
  Toy Story, gerçek bir üçleme şaheseri.
  Hiç de sıkıcı değildi Roromiya, gayet de güzel yapmışsın. Gördük yani! Sana da iyi bayramlaaar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hehe, teşekkür ederim Alice. :) Kibritçi Kız'ın sendeki gibi hüüznlü bir etki yaratması kaçınılmaz sanırım. Ama dediğin gibi, çocuklar için fazla ağır. Ben hep sonunda kurtulacağını hayal ederek okurdum ama kurtulmaması bende de şok etkisi yaratmıştı. Çocuklar için fazla ağır cidden.
   Karanlık bir çağ olduğu kesin, hatta insanın kendini öldürmemek için çabalaması gereken bir çağ adeta. O çağda hayata tutunabilmek zor olmalı... Ben de kendimi pek hayal edemiyorum ama yine de merak ediyorum.
   Bilbo Baggins... Benim başkarakterden öte, yan karakterlerin becerilerini takdir etme alışkanlığımın bir sonucu da olabilir. Yine de, oyunculuğu gerçekten takdir edilesi biri.
   Beğenmene sevindim, uzun zamandır mim okumuyordum ve yapmıyordum da. Biraz heveslendim bunu sayesinde. Çok teşekkür ederim, sana da iyi bayramlar. :)

   Sil
 2. Bu mim beni utandırdı! Çünkü okudukça anladım ki gerçekten cevaplayabilecek kapasitede değilim. Kendimi geliştirmediğim ve kültürsüz olduğumu yüzüme vurdu adeta.
  Mimi yapanların cevaplarını da hayranlıkla okudum. Ben hala bomboş takılayım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yalnız değilsin Merdiven Çocuk (mimi yaparken kardeşimden yardım aldım, yoksa birçok cevap aklıma gelmezdi). Ben de kendi lehime çevirmek için diğerlerinin miminden kitap, müzik ve anime isimlerini not aldım hep. :D Azıcık kültürlenelim bari.

   Sil
 3. ne güzel bir mim bu böyle. en kısa zamanda kendi bloğumda da yapmalıyım. :) seçimlerini de sevdim gayet. bazıları ilk aklıma gelen seçenekler olmasa da soruları okurken cevapları tahmin etmek keyifliydi. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim. :) Gerçekten çok keyifli bir mim o yüzden birçok kişinin yapmasını ve farklı cevapları okumayı ben de çok isterim. Seninkini de bekliyor olacağım. :)

   Sil

Yorum Gönder