Challenge#6

Tadilata girdikten sonra ilginçtir ki acayip yazı yazasım geldi. Aslında istatistiklere bakarsak girmeden önce de sık sık yazmaya başlamışım. Fakat kendime bir dur deyip "okulu bırakıp tam zamanlı keyif düşkünlüğü işine başlama şimdiden" dedim.

Gelelim bu yazıyı yazma şerefine... Challenge serime vizelerin gelmesine beş dakika kalmasına rağmen son sürat devam ediyorum. "Ekşın"ı seven bir yapım var, o konuda hemfikiriz artık. Ancak bu defa adeta bir "battle of challenges" olacak gibi hissediyorum. Gerçi ben her challenge yazımda böyle kendi kendimi gaza getiriyorum ama umarım siz reklam yaptığımı zannetmiyorsunuzdur.

 • Hadi uzatmadan bu seferki challenge'ın konusunu anlatayım artık. Bende acayip heyecanlıyım çünkü. Önce neden "battle of challenges" diye adlandırışıma bir açıklık getireyim. (Bak görüyor musun yine uzatıyorum...) Son iki challenge'ı sevgili Forever Young'ın düzenlemesi ile birlikte toplu manga çevirisine adamıştık. Hatta son çelıncım da toplu manga ile ilgili olduğu için yazısını yazma gereği bile hissetmedim ama ortalamanın üstünde sayılacak şekilde başarılı geçtiğini düşünüyorum. Bu seferki challenge'da da bunun izlerini göreceğinizden şüpheniz olmasın. Eğer bana manga çeviri çelıncı gelmemiş olsaydı aklımda bambaşka bir çelınc konusu vardı ancak (1) onları geri çevirmek istemedim, (2) çelıncımın çelınclık seviyesini yükseltmek istedim, (3) şu aralar manga çevirisi yapmam gerekiyor. 
 • Biliyor musunuz, apartman.sakini bloğunun yazarı Geberik geçtiğimiz günlerde yoga challenge'ı yaptı. Challenge'ının sonucuna ve yeni challenge'ına şuradan ulaşabilirsiniz. Kıskanmadım desem yalan olur çünkü önceden hiç ilgimi çekmeyen bir alanla ilgili çelınc yapmak bana aşırı ütopik ve zor göründü. Bu şekilde de beni kendine çekmeye başladı. Ve önceden yaptığım merdiven çıkma çelıncı, yürüyüş yapma + light novel okuma çelıncı gibi sportif faaliyetler gerektiren konseptler fazlasıyla hoşuma gitmişti. Her ne kadar yurtta kalıyor olsam da (bu arada yurda geri döndüm), yirmi dakikalık yoga egzersizine (apartman.sakini'nin uyguladığı video ile aynı) başlamak için yanlış bir zaman olduğunu sanmıyorum! (Of yine kendimle iddialaşıyorum. Bu işin sonu hiç iyi değil.) 
 • Challenge#1'den bu yana hayatıma kitap okuma alışkanlığını sokmaya çalıştığım aşikâr. Ancak ben şu aralar gerçekten de bu alıkşanlığı kazandığımı düşünüyorum. Fakat bunu da bir düzene oturtmak istiyorum. Yani bazı günler yarım saat, bazı günler iki saat, ya okuyabiliyorum ya da okuyamıyorum. İşte istikrarı elde etmek için bir haftanın yeterli olduğunu düşünüyorum. Gerçi istikrarlı olduktan sonra her gün yarım saat okumaya bile razıyım ben. 
Şimdi bu üç konsepti birleştirip neyi nasıl yapacağımı söyleyeyim. Zaten anladığınız üzere bu resmen "battle of challenges"ın hakkını veren bir çelınc bence. "Çeviri mi, spor mu, kitap mı? Ne vereyim abime?" gibi bir çelınc oldu.

Her gün 40 dakika kitap okuma, 20 dakika yoga yapma ve bir haftanın sonuna kadar 20 bölüm manga çevirisi yapmak, bu çelıncın hedefiasdfghjk.

Öhöm, öhöm. Boğazımı da temizlediğime göre ufaktan ufaktan kuralları ve nasıl bir yol takip edeceğimi de anlatıp kaçayım ben.
 1. Challenge#6, 18 Mart Cuma gece 12'de başlayıp 25 Mart Cuma gecesi 12'de sonlanacaktır.
 2. Her gün 40 dakika kitap okumak ve 20 dakika yoga yapmak ile bir haftanın sonunda 30 bölüm manga çevirisi yapmak hedef olarak belirlenmiştir. 
 3. Sabahları 6.00-7.00 arası yürüyüşe çıkıyorum genelde. Bu yürüyüşlerden geldikten sonra kahvaltı faslı ve sonrasında 9 gibi okula doğu hızlı bir yolculuk yapıyorum. Yogayı yürüyüşten geldikten sonraya koymak istiyorum. Lakin, eğer mümkün olmazsa yani 9'da dersimin olduğu zamanlar yetişmekte zorlanırsam ertesi güne ek yarım saat yürüyüş koyuyorum. Çünkü perşembe ve cuma günleri ders saatim erken ve aynı zamanda derslerim de geç bitiyor. Odanın boş olduğu vakit bulamazsam yürüyüşü fazlalaştırırım bende. 
 4. Kitap okuma konusunda belli bir kitap belirlemiyorum çünkü zaten okuma grubu için çeşitli kitaplar okumak durumundayım. Elimde olan kitap ile devam edeceğim. Ancak önemli bir nokta belirtmeliyim: Derslerim gereği önerilen kitaplar bu zaman dilimine dahildir. Mesela şu aralar Cinsiyet Belası'nı okuyorum ve bununla ilgili bir ders alıyorum. Kitap önerilen kitaplar listesinde ama zorunlu kitap değil. Kısacası bu kitabı da okuyabileceğimi belirtmek isterim. 
 5. Son madde manga çevirisi hakkında. Bölümlere belli bir sayfa aralığı koymuyorum. Çünkü bir manga 50 sayfalıkken, bir diğeri 10 sayfalık olabiliyor. Yani istersem 10 sayfalık 20 bölüm yaparım. Ancak elimde öyle bir manga yok zaten. Geneli 25-35 sayfa aralığında olduğu için herhangi bir 20 bölüm manga demeyi tercih ediyorum.
Kapanışa geçerken herkesi cenazeme beklerim. Ben olmayacağım ama bedenim sizlerle olacak. Şimdiden kendime başarılar diler ve istediğiniz gibi bu çelıncı kendinize göre tasarlayıp değiştirebileceğinizi belirtmek isterim. Hani olur da, belki yapmak istersiniz.... (İstemediniz, biliyorum.)

Hoşça kalın! Yorumlar

 1. Yaaa kolay gelsin, ben hiç senin baktığın açıdan bakmamıştım challenge'a, hiç hakim olmadığım konu hakkında seçerken böyle bir düşüncem yoktu senin yazını okuyunca farkettim bak.

  Okuma grubu olayını çok istiyorum ben de bu arada, keyifli olur diye düşünüyorum. Okulda var mıdır yok mudur bilmiyorum bir araştırayım en iyisi, katılırım belki.

  Neyse, kolay gelsin sana tüm maddelerde umarım hepsi başarı ile sonuçlanır. :)

  YanıtlaSil
 2. Güzel dileklerin için çok teşekkür ederim. :) Okuma grubu çok var bizim okulda, eminim sizde de vardır. Ancak genelde insan bilimleri fakültesi başı çekiyor, belki onlara sorarsan ulaşabilirsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bizim okulda hep sayısal bölümler var ondan şüpheliyim ama bi araştırcam bakalım

   Sil
 3. 25 Mart aynı zamanda YGS açıklanıyor. Çok heyecanlıyım açıkçası :D Bu çelınç da çok hoşuma gitti. İnsanı gaza getiriyor. Bir ara böyle bir şeyi mutlaka deneyeceğim :D Kolay gelsin Roromiya-san :D Bunları yapabiliyorsan harika. Hiç bu kadar enerjik bir insan olamadım :D Darısı benim başıma :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir gün kaldı yani açıklanmasına. Umarım senin için sevindirici olur sonucun. :) Teşekkür ederim çelınc konusunda, ancak yapabiliyor muyum diye hiç sorma. (Cidden yapamıyorum çünkü.) Enerjim var ama okul ve vizeler, ödevler enerjimi sömürüyor adeta. Eğer yaparsan haber vermeyi unutma lütfen. :)

   Sil

Yorum Gönder